گیربکس های سیکلوئیدی

گیربکس های سيکلوئيدي يکي از انواع گیربکس های کاهنده مي باشند که در صنعت کاربرد فراوان دارند. مهمترين مزاياي اين گیربکس ها نسبت به گیربکس هاي چرخ دنده مارپيج و مخروطی، نسبت کاهش دور بالا در ابعاد و وزن خيلي کمتر است. به علت وجود تماس غلتشي بين دنده ها در مقابل تماس لغزشي، راندمان گیربکس هاي سيکلوئيدي بالاتر از انواع ديگر گیربکس ها می باشد و ازطرفي سايش کمتر مي¬شود که اين عامل باعث افزايش عمر اين گیربکس ها مي شود. به علت عدم وجود لقي بين چرخ دنده ها در اين گیربکس -ها، صدا و ارتعاش بسيار کم است و در نتيجه اين گیربکس ها در کاربرد هايي که صدا و لرزش از اهميت ويژه اي بر خوردار مي باشد، بسيار مطلوب مي باشند. علاوه بر آن با توجه به عدم وجود لقی بین چرخ دنده های این نوع گیربکس، در کاربردهایی که موقعیت زاویه ای شافت خروجی نسبت به شافت ورودی اهمیت ویژه ای داشته باشد ( مانند محرک ربات ها و… ) استفاده از این مکانیزم اجتناب ناپذیر است.
بطور کلی می توان گفت استفاده از گیربکس های سیکلوییدی در کاربردهای زير توصيه مي گردد.
۱- کاربردهايي که ابعاد و وزن گیربکس محدودیت دارند.
۲- صدا و ارتعاش از اهميت ويژه اي برخوردار است.
۳- انتقال دور دقیق باشد( بدون لقی).
لازم به ذکر است ساخت گیربکس های سیکلوییدی دقت بسیار بالایی نیاز دارد و متخصصین این مجموعه با برخورداری از دانش روز و سابقه طراحی و ساخت این تیپ گیربکس امکان طراحی، ساخت، تعمیر تخصصی و دنده زنی گیربکس های سیکلوییدی  را در توان و نسبت کاهش های مختلف دارا می باشند.

دیفوزیون خورشیدی گیربکس

درایو سیکلوئیدی یا کاهنده سرعت سیکلوئیدی مکانیزمی برای کاهش سرعت شافت ورودی به نسبت معینی است. گیرنده های سرعت سیکلوئیدی قادر به نسبت نسبتاً بالا در اندازه های جمع و جور با واکنش بسیار کم هستند.

شافت ورودی یک بلبرینگ غیر عادی را هدایت می کند که به نوبه خود دیسک سیکلوئید را با حرکتی خارج از مرکز و سیکلوئید هدایت می کند. محیط این دیسک به یک چرخ دنده حلقوی ثابت متصل شده و دارای یک سری پین شافت خروجی یا غلتک است که از طریق سطح دیسک قرار گرفته است. این پین های شافت خروجی همزمان با چرخش دیسک سیکلوئید ، شافت خروجی را مستقیماً هدایت می کنند. حرکت شعاعی دیسک به شافت خروجی ترجمه نمی شود.

نظریه عملکرد

شافت ورودی بصورت غیر عادی به یاتاقان عنصر نورد (معمولاً یاتاقان غلتکی استوانه ای) سوار می شود و باعث می شود دیسک سیکلوئید به صورت دایره ای حرکت کند. دیسک سیکلوئیدی هنگامی که به چرخ دنده حلقه فشار می یابد ، به طور مستقل دور یاتاقان می چرخد. این حالت مشابه چرخ دنده های سیاره ای است و جهت چرخش آن مخالف جهت ورودی است.

تعداد پایه های چرخ دنده حلقه از تعداد پایه های دیسک سیکلوئید بیشتر است. این باعث می شود که دیسک سیکلوئیدی سریعتر از چرخش شافت ورودی به اطراف یاتاقان بچرخد و چرخشی کلی در جهت مخالف چرخش شافت ورودی ایجاد کند.

دیسک سیکلوئید دارای سوراخ هایی است که کمی بزرگتر از پایه های غلتکی خروجی است که به داخل آنها می رود. پین های خروجی در حفره ها حرکت می کنند تا چرخش ثابت شافت خروجی از حرکت لرزان دیسک سیکلوئید را بدست آورند.

میزان کاهش درایو سیکلوئیدی از فرمول زیر بدست می آید ، جایی که P به معنی تعداد پایه های چرخ دنده حلقه و L تعداد لوب های دیسک سیکلوئید است.

کاربرد گیربکس های سيکلوئيدی

1: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درمیکسرهای بتن
2: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده دربلوک زنی
3: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در ماشین های آجر زنی
4: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده دربالا برها
5: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در دستگاه های جابجایی
6: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درغربال گری
7: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده وزنده ها
8: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده پمپ های سیلندری
9: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درآسیاب های کوچک
10: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درمیکسرهای بشکه ای
11: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در دستگاه نانوایی
12: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده دردیزل ژنراتور
13: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درنوار نقاله ها
14: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در صنایع غذایی
15: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در کمپرسورها
16: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده درهواکش ها و دمنده ها
17: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در خوردکن ها
18: کاربرد گیربکس سيکلوئيدي جهت استفاده در کانوایرها و…

یکی از مهمترین عملکرد های شرکت جهان موتور پویا تعمیر و باز سازی گیربکس های سیکلوئیدی می باشد که مفتخریم در راستای 20 سال سابقه تعمیر و تولید و ساخت چرخ دنده های سیکلوئیدی و انواع بوش های سیکلوئیدی و پیم های سیکلوئیدی با بهترین متریال و بهترین کیفیت در تعمیر و باز سازی گیربکس های سیکلوئیدی موفق هستیم….

شرکت جهان موتور پویا JMCO

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...